Blog
Oko w oko ze złością
Złość to emocja w pełni naturalna, adaptacyjna, która wiąże się ze wzburzeniem o różnym nasileniu i mieści w sobie dużą dawkę energii. W latach 70-tych ubiegłego wieku, amerykański psycholog Paul Ekman zauważył, że złość podobnie jak inne emocje jest uwarunkowana biologicznie oraz uniwersalna dla ludzi niezależnie od kultury, w której byliśmy wychowywani.
Jak radzić sobie z emocjami w pracy?
W dzisiejszych czasach, praca staje się coraz bardziej wymagająca i stresująca. W związku z tym radzenie sobie z emocjami w miejscu pracy jest niezbędnym elementem naszego życia zawodowego. Emocje wpływają na nasze decyzje, relacje z innymi pracownikami oraz na ogólną atmosferę w pracy. Dlatego warto poświęcić czas na naukę zarządzania emocjami, aby zapewnić sobie zdrowe i efektywne środowisko pracy. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest korzystanie z coachingu.
Smutek
Smutek jest jedną z podstawowych i naturalnych emocji, pojawiającą się w przypadku straty, będącej wynikiem na przykład rozstania, żałoby, rozczarowania, które dzieją się na bieżąco lub też uruchamia się na wspomnienie przykrych sytuacji z przeszłości. Fizjologicznie odbiera nam energię, powoduje obniżenie szybkości procesów metabolicznych organizmu, a tym samym, z biologicznego punktu widzenia, pomaga przetrwać kryzys.
Olbrzymia energia małych radości
Wiadomo od wieków, że śmiech to zdrowie. Poprzez humor i śmianie się, nabieramy dystansu do własnej zawziętości, uporu, stresu. Poczucie humoru jest stanem duchowym wiążącym się z pozytywną energią, dającą siłę w trudnych momentach życia.
Porozmawiajmy o emocjach
Nieumiejętność rozpoznawania i nazywania uczuć oraz emocji jest nadal dość powszechna. Wiąże się to między innymi z wpajanymi od dzieciństwa zasadami, które powodują stopniowe bagatelizowanie i oddalanie się od uważności na odczuwanie.
Gesty negacji i aprobaty - rozróżnienie
Komunikacja to nie tylko słowa, które wypowiadamy. To także gesty, mimika twarzy, postawa ciała i ton naszego głosu. Niewerbalne formy komunikacji często przekazują więcej informacji niż same słowa. Szczególnie ważne jest to w kontekście gestów aprobaty i negacji, które są uniwersalne i mogą znacząco wpływać na jakość naszych interakcji z innymi.
Programowanie myślenia
Nastawienie, sposób myślenia, czyli z ang. mindset warunkują co i jak osiągamy w życiu. Wiele czasu poświęciła temu zjawisku prof.psychologii Carol S.Dweck na Uniwerystecie Stanford, której owocem są między innymi takie książki jak „The Growth Mindset”, „Mindset. Changing the way you think fulfil your potential”, „Nowa psychologia sukcesu”.
Jak przezwyciężyć stres dzięki oddychaniu?
Oddychanie jest czynnością naturalną, którą każdy człowiek wykonuje nieświadomie od pierwszych dni swojego życia. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że oddech możemy również wykorzystywać celowo. Prawidłowe wdychanie i wydychanie powietrza często okazuje się nieocenione podczas sytuacji stresowych. Jak świadome oddychanie pomaga zmniejszać nerwy? Kto może pomóc w jego nauce?